JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

batikolás

batikolás szó jelentése

A 'batikolás' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A 'batikolás' egy olyan kézműves technika, amely során viasz segítségével különböző mintákat készítenek textíliákra, például ruhákra vagy kendőkre. A technika eredete Észak-Afrikába, illetve Délkelet-Ázsiába vezethető vissza. A batikolás folyamata a következő lépésekből áll: először viasszal felvitt mintát vagy motívumot készítenek egy textíliára. Ezután a textíliát festékbe mártják, amely azonban csak a nem viasszal fedett részekre tapad meg. A festék szárítása után a viaszt leolvasztják vagy lemoshatóvá teszik, így a textília mintázata előtűnik. A batikolt darabok sokszor jellemzően élénk színűek és gazdag mintázatúak. A technika lehetőséget ad a kreativitásra és az egyedi tervezésre is. A 'batikolás' szó tehát egy kézműves technikát jelöl, amely széles körben elterjedt és használatos a textiliparban.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "batikolás" szó eredete és kialakulása az indonéz kultúrára vezethető vissza, ahol a batik technikát évszázadok óta alkalmazzák. A "batik" szó jelentése Indonéziában „punktírozott” vagy „íródott”-t jelent.

Etimológiailag a "batik" szó a jávai nyelvből származik, amelyben "amba" azt jelenti, hogy "megjelölés", és "titik", ami pedig annyit tesz, hogy "pont". Ezen kifejezések összevonásából alakult ki a "batik" szó.

A batikolás technika lényege, hogy viasz segítségével előre meghatározott mintázatot helyeznek el a textilon, majd az anyagot festik. A viasz megakadályozza, hogy a festék áthatoljon az adott részen, így létrejönnek a karakterisztikus minták és díszítések.

A batikolás hagyományai több évezredre nyúlnak vissza. Az első bizonyítékok arra utalnak, hogy már az ókori Egyiptomban is használták ezt a technikát. Azonban az indonéz kultúrában vált igazán népszerűvé és elterjedtté.

A batikolás technika idővel más országokba is eljutott, és mára világszerte ismert és népszerűvé vált. A különböző kultúrákban és országokban különféle stílusok és minták alakultak ki, amelyek tükrözik a helyi hagyományokat és ízlést.

A batikolás ma már nemcsak ruhákon, hanem más textíliákon, például táskákon, párnahuzatokon vagy falvédőkön is alkalmazzák. A technika népszerűsége az eredeti indonéz minták és a különböző kreatív lehetőségek miatt folyamatosan növekszik.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A gyerekek vidáman batikoltak a nyári táborban.
2. A művész precízen batikolta meg a lenvásznat.
3. Anya a hétvégi program részeként batikolni tanította meg a lányát.
4. Az indiai kultúrában nagy hagyománya van a textilbatikolásnak.
5. Készítettem egy saját dizájnt, amit most fogok batikolni a pólómra.
6. A technika lényege, hogy viasz segítségével védőréteget visznek fel a textilre, majd festik és mosják ki, így jönnek létre a csodálatos minták batikolás során.
7. Batikolt párnahuzataim vannak otthon, amik egyedivé teszik a nappalimat.
8. A kisvárosi kézműves boltban lehetőség van batikoló workshopon részt venni.
9. Nagymamám korábban sokat batikolt, és most nekem is megtanítja ezt az izgalmas technikát.
10. Egyre több divattervező alkalmazza a batikolást ruhakollekcióiban, mert egyedi és kreatív megjelenést kölcsönöz a daraboknak.

Rokonértelmű szavak

festés, batikmunka, batiktechnika

Fonetikus átírás

/bɒtikolɑːʃ/

Betűrendben közeli szavak

bártender, barter, baszk, basszus, batár, batikolás, batiszkáf, batiszt, batka, baton, batonra vágás,