JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

baro-

baro- szó jelentése

A "baro-" előtag a magyar nyelvben gyakran előforduló, latin eredetű képzőelem, amelynek jelentése "nagy" vagy "nagyszámú". A jelentésre utaló példák: 1. Barokrata: Nagy hatalommal rendelkező, diktatórikus irányítást preferáló személy vagy rendszer. 2. Barometria: Az atmoszferikus nyomás mérésével foglalkozó tudományág. 3. Barokk: A 17. és 18. századi európai művészeti stílus, amelyre jellemző a gazdag díszítettség, a mozgalmasság és az exkluzivitás. Ezek csak néhány példa a "baro-" előtag használatára a magyar nyelvben. Fontos megjegyezni, hogy az előtag jelentése változhat a különböző összetett szavakban, így mindig érdemes figyelembe venni az adott kontextust és a szókapcsolat egészét is.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "baro-" előtag többnyire negatív vagy leértékelő jelentést hordoz. Az eredete a latin "barus" szóra vezethető vissza, ami "nehéz", "súlyos" vagy "kényelmetlen" jelentést hordozott. A "baro-" előtagot gyakran használják olyan szavakban, amelyek ezt a negatív vonást kifejezik.

Példák erre a szóhasználatra:

- barométer: egy eszköz, amely a légnyomást méri. A "baro-" előtag itt azért van, mert a légnyomás változásai befolyásolják az időjárást, és ezeket a változásokat figyelik meg az eszközben.
- barokk: egy művészeti stílus, amely a 17. és 18. században volt népszerű. A "baro-" előtag itt azért van, mert a stílus gazdag és túldíszített formákat használt.
- barát: egy személy, akivel valaki kötött kapcsolatban van és jó viszonyt ápol vele. A "baro-" előtag itt feltehetően az eredeti jelentését vesztette el és pozitív értelemben használjuk.

Összességében tehát a "baro-" előtag negatív vagy leértékelő jelentést hordoz, és eredetileg a latin "barus" szóból alakult ki.

Betűrendben közeli szavak

archi-, árrugalmasság, azurit, Baastrup-szindróma, balett-táncos, baro-, bim-bam, cito-, csip-csup, csurran-cseppen, dez-,