JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

barlang

barlang szó jelentése

A "barlang" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A "barlang" olyan természetes képződmény, amely általában a föld alatt található, és különböző kőzetek vagy felszíni víz hatására jött létre. A barlangok lehetnek kisebb-nagyobb méretűek, és rendszerint sötétek, mivel a napfény ritkán jut be azokba. A barlangokban gyakran találhatók cseppkövek (pl. cseppkők, cseppkövek), amelyek a vízcseppek lassú lecsapódása révén képződnek. Az ilyen képződmények gyakran jellemzőek a barlangok egyes részeire. A barlangokat sokan turisztikai célokra látogatják, mivel lenyűgöző természeti jelenségeket és különleges formációkat rejthetnek. Néhány barlangban találhatók ősi festmények vagy más régészeti leletek is, amelyek fontos információkat szolgáltathatnak az emberiség múltjáról. Emellett a barlangok élőhelyet is biztosítanak számos állat- és növényfaj számára, amelyek alkalmazkodtak az alacsony fényviszonyokhoz és az alacsony hőmérséklethez. Ezért a barlangok gyakran fontos természetvédelmi területek vagy védett övezetek is lehetnek.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "barlang" szó eredete a magyar nyelvben ismert. A szó maga a török eredetű "barla" jelentésű szóból származik, ami "fedél nélküli hely" vagy "búvóhely" jelentést hordozott. A török nyelvből a magyarba való átvétel során a "barla" alak megváltozott, és a "-ng" végződés hozzáadásával lett belőle "barlang".

Azonban az általános konszenzus az, hogy a barlangok használata és felfedezése az emberi történelem korai időszakaiban kezdődött. Az ősemberek először találtak menedéket és védelmet barlangokban, amelyek természetes módon kialakult üregek voltak a földkéregben.

A barlangok nevei az adott nyelvre és kultúrára jellemzőek lehetnek. Például a stalaktitokkal és stalagmitokkal díszített cseppkőbarlangok gyakran kapcsolódnak valamilyen fantasztikus népmesékhez vagy mondához. Ezenkívül egyes barlangokat névadójukról neveznek el, például kutatók vagy felfedezők után.

Összességében tehát a "barlang" szó etimológiája a török "barla" szóból ered, amelynek jelentése "fedél nélküli hely" vagy "búvóhely". A barlangok használata és felfedezése az emberi történelem korai időszakaiban kezdődött.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A barlangban sötét volt és hűvös.
2. A felfedezők eltévedtek a mély barlangban.
3. A barlang falai sziklával voltak borítva.
4. A kis nyílásból beözönlött a friss barlangi levegő.
5. Az ősember otthona egy meghitt, kicsi barlang volt.
6. A turisták izgatottan indultak felfedezni a híres barlangot.
7. A barlangban rejtőző kincset csak bátor felfedezők találhatják meg.
8. A mesehős elbújt a sziklapárkány alatt lévő kis barlangban.
9. Az idősebb generáció még emlékszik arra az időre, amikor a barlangokat használták menedékként.
10. Az óriási barlangban hatalmas cseppek lógtak a mennyezetről.

Rokonértelmű szavak

barlangszáj, barlangbejárat, üreg, járat, odú, pince, mélyedés, üregedés, kőbánya

Fonetikus átírás

/bɑrlɑŋ/

Betűrendben közeli szavak

nador, rubel, labdarugas, racs, zsirozas, barlang, figura, poszmete, csekk, garzonlakas, biedermeier,