JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

buvesz

buvesz szó jelentése

A "bűvész" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "bűvész" egy olyan személyt vagy művészt jelent, aki különleges trükkökkel, mutatványokkal szórakoztatja, meglepi vagy elkápráztatja a közönségét. A bűvész képes olyan látszólag varázslatos dolgokat végrehajtani, amiket mások nem tudnak megmagyarázni. A bűvészek gyakran használnak rejtett trükköket, speciális eszközöket és ügyességet ahhoz, hogy illúziót keltsenek és lenyűgözzék a nézőiket. A bűvészkedés többféle formában jelenhet meg, például kártyatrükkökkel, varázslatos eltűnésekkel vagy tárgyak manipulálásával. A bűvésznek rendkívül fontos a kézügyesség, a pillanatnyi figyelemelterelés és az előadói képességek, hogy sikeresen elvégezhesse trükkjeit. A bűvész előadásai általában szórakoztató jellegűek, és arra törekednek, hogy meglepetést és csodálatot váltson ki a közönségből. A bűvészet hosszú történelme van, és sok kultúrában megtalálható. A bűvészek gyakran vannak bevonva cirkuszi előadásokba, varietékbe vagy színházi produkciókba, de önállóan is felléphetnek. A bűvészet a szórakoztató művészetek egyik formája, és az emberek számára lehetőséget nyújt a varázslat és a csodák világának átélésére.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 1 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "bűvész" szó eredetileg a francia "magicien" szóból származik, amelynek jelentése "varázsló". A 'bűvész' szó azonban nem közvetlenül a franciaból származik, hanem a németből került át a magyar nyelvbe. A németben ugyanis a "Zauberkünstler" szó használatos, ami szó szerinti fordításban "varázsművész"-t jelent.

Az etimológiai eredetét tekintve a "magicien" szó a latin "magus" szóból eredeztethető, ami a görög "magosz" szóból kölcsönzött. A görögben ez eredetileg egy perzsiai papot vagy varázslót jelentett. Az idővel azonban kibővült és általánosabb értelemben használták varázslónak, bűvésznek.

A 'bűvész' szó tehát eredeti jelentése szerint egy olyan emberre utal, aki képes valamilyen varázslatos vagy csodás képességekkel rendelkezik, és ezeket műsoron keresztül bemutatja.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A bűvész képes volt eltűntetni a nyuszit a kalapból.
2. A bűvész lenyűgözte a közönséget, amikor átvágta a lányt ketté.
3. A gyerekek izgatottan figyelték a bűvészt, ahogy trükkjeit bemutatta.
4. A bűvész varázslatos módon varázsolt el egy tárgyat a kezében.
5. A bűvész okosan elterelte a figyelmet, hogy észrevétlenül cserélje ki a kártyát.
6. Az utcai bűvész elképesztő trükkjeivel lepte meg az arra járókat.
7. A bűvész izgalmas és meglepő trükkjei miatt mindig teltházzal lépett fel.
8. A bűvész varázslatos koreográfiával húzta elő a nyulat a cilinderből.
9. A bűvész ügyesen manipulálta az időt, amikor megakasztotta az órát.
10. A színpadon álló bűvész csodálatosan összekeverte és szétválasztotta a színes kendőket.

Rokonértelmű szavak

varázsló, varázslóművész, bűvészkedő, illuzionista, trükkös, csodaművész, prestidigitátor

Fonetikus átírás

[bʉːveːs]

Betűrendben közeli szavak

utravalo, epehanyas, basa, bolcsesz, specialista, buvesz, kejgaz, fenegyerek, seb, terseg, lebetegedik,