JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

apakomplexus

apakomplexus szó jelentése

Az "apakomplexus" egy pszichológiai fogalom, amely a pszichoanalízis elméletében és gyakorlatában jelenik meg. A fogalom az apa szerepét, hatását és jelentőségét vizsgálja a személyiségfejlődésben. Az apakomplexus a férfi személyiség fejlődésének folyamatára utal, amikor a fiúgyermek az apját idealizálja és verseng vele az anya szeretetéért. Ez a folyamat általában a gyermek életkorától függően alakul ki és tartós hatást gyakorolhat a későbbi életre is. Az apakomplexus kialakulása során a fiúgyermek belső konfliktusba kerül, hiszen szeretne közel lenni az anyjához, de ugyanakkor férfivá akar válni, ami azt jelenti, hogy az apjával kell azonosulnia. Ezért gyakran alakul ki rivalizálás az apa iránt érzett szeretet és tisztelet között. A pszichoanalitikusok úgy vélik, hogy ha ez a konfliktus nem oldódik megfelelően, akkor az apakomplexus negatív hatással lehet a személyiség fejlődésére. Például lehetőség van arra, hogy a fiúgyermek a felnőttkorban ne tudjon egészséges kapcsolatokat kialakítani, vagy bizonytalanságot érezzen a saját férfi identitásával kapcsolatban. Fontos megérteni, hogy az apakomplexus nem minden esetben jelent problémát, és nem minden fiúgyermeknél alakul ki ugyanúgy. A pszichoanalitikusok szerint az apakomplexus kialakulása a gyermek személyiségének és a családi dinamikának is függvénye.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "apakomplexus" szó egy összetett szó, amely a "apa" és a "komplexus" szavakból áll.

"Apa" eredetileg az ógörög "áppa" szóból származik, amelynek jelentése "apa" vagy "apai rokon". Ez a szó az idők során több nyelven átment, és az angolban is megtalálható az "apa" szó.

A "komplexus" szó pedig latin eredetű, és eredetileg azt jelentette, hogy valami összetett vagy bonyolult. Ez a szó később pszichológiai értelemben kezdte el használni, hogy leírja az egyének tudattalan részében lévő, konfliktusokat és érzelmeket tartalmazó struktúrákat.

Ezért a "apakomplexus" kifejezés arra utal, hogy az illetőnek olyan pszichológiai komplexusa van, amely az apával vagy az apafigurával kapcsolatos konfliktusokat és érzelmeket tartalmazza. A kifejezést először Sigmund Freud, a pszichoanalízis atyja használta, hogy leírja azokat a gondolatokat és érzéseket, amelyek egy gyermekben felmerülhetnek az apával való kapcsolatával kapcsolatban.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A fiúknál gyakori lehet az apakomplexus, amikor túlzottan felnéznek és utánoznak apjukat.
2. Az apakomplexusnak köszönhetően a fiúk általában előnyben részesítik az apai mintákat és viselkedési formákat.
3. Néhány lány is átélheti az apakomplexust, amikor nagyon ragaszkodik és felnéz az apjára, keresve a jóváhagyását és támogatását.
4. Az apakomplexus néha problémát okozhat egy kapcsolatban, ha a partner túl sokat vár el a másiktól, hasonlóan ahhoz, ahogy egy gyermek az apjától várna el szeretetet és gondoskodást.
5. Az apakomplexus egy pszichológiai jelenség, amelyben valaki túlzottan idealizálja vagy felnagyítja az apa szerepét és tulajdonságait.
6. A pszichológus szerint az apakomplexus mélyen gyökerező érzelmi kapcsolatot jelenthet a gyermek és az apa között, ami hatással lehet a későbbi életére is.
7. Az apakomplexus lehet pozitív is, ha valaki inspirációt merít az apjából és erős motivációt érez annak nyomdokain haladni.
8. Az apakomplexus néha nehezen oldódik fel, és hatással lehet a felnőtt ember kapcsolataira és önértékelésére.
9. Az apakomplexus megjelenhet a művészetben is, amikor egy alkotó az apaságot vagy az apai szerepet ábrázolja műveiben.
10. Az apakomplexus nem feltétlenül negatív, de fontos tudni, hogy mikor válik túlzottá és befolyásolhatja az egyén életét és döntéseit.

Rokonértelmű szavak

apaideál, apagyöngy, atyakultusz, atyabálvány

Fonetikus átírás

[ˈɒpɒkomplɛksus]

Betűrendben közeli szavak

annyi, anyu, anyuka, apácazárda, apakomplexus, apanázs, apartheid, apartman, apátia, apatikus,