JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

anemométer

anemométer szó jelentése

Az "anemométer" szó a magyar nyelvben egy olyan eszközt vagy műszert jelent, amelynek segítségével mérhetjük a légmozgást vagy a szélsebességet. Az anemométerek többféle típusa létezik, de általában a működési elvük azon alapul, hogy a légáramlást vagy a szél hatására bekövetkező változásokat mérik. Az anemométerek néhány példája közé tartozik például a lapátos, forgógörgős és ultrahangos anemométer. A lapátos anemométerben egy rotor forgása révén mérik a szélsebességet, míg a forgógörgős anemométerben egy kis görgő forog a légmozgás hatására. Az ultrahangos anemométer pedig ultrahangos jelekkel mérik a légmozgást. Az anemométereket gyakran használják meteorológiai mérésekhez, építkezéseken, repülőtereken és hajózási területeken is. Segítségükkel pontos adatokat lehet kapni a szélsebességről, ami fontos információ lehet például időjárás-előrejelzéshez vagy biztonsági szempontból.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "anemométer" szó eredete a görög "anemos" (ami széllel vagy szellővel jelent) és az "metron" (ami mérőeszközt jelent) szavakból származik. Az anemométer egy olyan eszköz, amelyet a szél sebességének mérésére használnak.

Az anemométer kialakulása és fejlődése hosszú történetre tekint vissza. Az első ismert kísérlet a szél sebességének mérésére az ókori görögök időszakára vezethető vissza. A korai anemométerek közé tartozott például az ún. "ánemoszkopion", ami egy forgó eszköz volt, amely a szél hatására forogva jelezte a szélirányt és erősséget.

A modern anemométerek fejlesztése a 15. és 16. században indult meg. Az első mechanikus anemométert Leon Battista Alberti, egy olasz reneszánsz polihisztor találta fel a 15. században. Ez egy olyan szerkezet volt, amelyben egy forgó koronghoz volt rögzítve egy pálca, amelynek végén egy zsák volt, amelybe a szél beáramlott. A forgás sebességét megmérték és így becsülték a szél sebességét.

Az anemométerek fejlődése az idők során folytatódott, és ma már számos különböző típusa létezik, beleértve az ultrahangos, hődrótos és rotációs anemométereket is. Az anemométerek nagyon fontosak a meteorológiai, környezeti és ipari mérésekben, valamint a repülésben és a vitorlázásban is.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az anemométer segítségével mérhetjük a szélsebességet.
2. A meteorológusok gyakran használnak anemométert a szél sebességének mérésére.
3. Az anemométer mutatója azt jelzi, hogy mennyire erős a szél.
4. A vitorlázók is használnak anemométert, hogy megfelelően tervezhessék megrepüléseiket.
5. Az anemométer különféle mértékegységeket használhat, például mérföld/órát vagy méter/másodpercet.
6. Az anemométer segítségével könnyen felmérhetjük, hogy milyen erős szélben kell tartani az ablakokat.
7. Az anemométer fontos eszköz lehet a szélenergia-parkokban történő termelés ellenőrzéséhez és optimalizálásához.
8. Az anemométereket sokszor telepítik magas épületekre vagy tornyokra, hogy pontosabb adatokat kapjanak a szélsebességről.
9. Az anemométerek segítségével elkerülhetjük a kitekintést a nyitott ablakon, hogy megtudjuk, milyen idő van kint.
10. A repülőgépek pilótái is rendszeresen figyelik az anemométereket, hogy információkat kapjanak a szélsebességről és irányról.

Rokonértelmű szavak

szelessegi mero, szelmero, szelesegi merogep

Fonetikus átírás

[ˌænəˈmɒmɪtər]

Betűrendben közeli szavak

andrológia, anekdota, anélkül, anémia, anemométer, anesztézia, aneszteziológia, aneurizma, angina, angina pectoris,