JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

anarchizmus

anarchizmus szó jelentése

Az 'anarchizmus' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: Az anarchizmus egy politikai és társadalmi irányzat, amely az állam és minden hierarchikus rendszer elutasításán alapul. Az anarchizmus hívei az egyéni szabadságot és önkormányzatot tartják alapvető értékeknek. A céljuk az, hogy megszüntessék a hatalmi struktúrákat, mert úgy vélik, hogy azok korlátozzák az emberek szabadságát és önrendelkezését. Az anarchizmusban nincs helye az államnak, mivel az állami intézményeket autoritáriusnak és elnyomónak tekintik. Az anarchista elképzelések szerint a társadalom tudatos együttműködésen, közös döntéseken és önkormányzaton alapul, ahol mindenki egyenlő jogokkal rendelkezik. Az anarchizmus több ága létezik, amelyek különböző módon képzelik el a társadalmi változást és a rendszer nélküli társadalmat. Fontos megjegyezni, hogy az anarchizmus nem azonos a káosz vagy erőszakosság fogalmával. Az anarchisták békés módon törekednek a változásra, gyakran közösségi alapokon működő kezdeményezéseken és szolidaritáson keresztül. Az anarchizmusnak gazdag történelme és filozófiai háttere van, és számos ismert gondolkodót inspirált a világ különböző részein.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "anarchizmus" szó eredete a görög "anarkhosz" szóból ered, amelynek jelentése "hatalom nélküli" vagy "kormányzás nélküli". Az "anarkhosz" a "nem" (a negáció) és az "arkhosz" (vezető, uralkodó) szavak összetételéből áll.

Az anarchizmus mint politikai filozófia és társadalmi mozgalom a 19. században alakult ki. A modern anarchizmus alapelveinek gyökerei azonban már az ókori Görögországban is megtalálhatók voltak. Az ókori görög filozófusok közül például Zeno, Diogenész és Epikurosz is kifejtette az anarchista gondolatokat.

A modern anarchizmus első megjelenése az 1840-es évekre tehető. Ekkor kezdett elterjedni Pierre-Joseph Proudhon francia filozófus gondolata, aki először használta az "anarchia" kifejezést a politikai rendszer hiányának leírására. Proudhon azt hirdette, hogy a társadalomnak el kell vetnie minden formáját, amely korlátozza az egyének szabadságát és autonómiáját.

Az anarchizmus mint politikai mozgalom és elmélet folyamatosan fejlődött és változott az 1800-as évek során. Különböző irányzatok alakultak ki, mint például a kollektivista anarchizmus, az individualista anarchizmus és a szindikalizmus. Az anarchizmus legismertebb képviselői közé tartoznak Mikhail Bakunyin, Peter Kropotkin, Emma Goldman és Rudolf Rocker.

Az anarchizmus több hullámban volt jelentős politikai erő, különösen a 19. és 20. század fordulóján. Azonban a két világháború közötti időszakban a mozgalom gyengült, és az államszocializmus és más politikai ideológiák kerültek előtérbe. A mai napig azonban vannak anarchista csoportok és mozgalmak, akik továbbra is hirdetik az állam nélküli társadalom elérését és az egyének szabadságának védelmét.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az anarchizmus olyan politikai ideológia, amely a hatalom és autoritás teljes elutasítását vallja.
2. Az anarchizmus hívei a hierarchikus rendszerek helyett a szabad együttműködésre és önszerveződésre törekednek.
3. Az anarchizmus alapelvei közé tartozik a társadalmi igazságosság, az egyenlőség és az egyéni szabadság tisztelete.
4. A 19. és 20. században több politikai mozgalom is inspirálódott az anarchizmusból.
5. Az anarchizmus különböző ágai között vannak erőszakmentes és erőszakos eszközöket is elfogadó csoportok.
6. Az anarchizmus gyakran kapcsolódik a forradalmi gondolkodáshoz és az államhatalom lebontásához.
7. Az anarchizmus kiemelkedő alakjai közé tartoznak Emma Goldman, Mikael Bakunyin és Peter Kropotkin.
8. Az anarchizmus célja a decentralizált, önkormányzati alapú társadalom megteremtése.
9. A modern anarchisták gyakran részt vesznek környezetvédelmi, emberi jogi vagy munkásjogi mozgalmakban.
10. Bár az anarchizmus sok kritikát kap, hívei szerint ez az egyetlen módja a valódi szabadság és igazságosság elérésének.

Rokonértelmű szavak

lázadás, lázongás, forradalmiság, anarchia, rendhiány

Fonetikus átírás

/ˈænərkɪzəmʌs/

Betűrendben közeli szavak

anamnézis, anamorfózis, ananké, anapesztus, anarchia, anarchizmus, anatéma, anatidaephobia, anatómia, andalog, andante,