JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

allotrópia

allotrópia szó jelentése

Az "allotrópia" szó egy kémiai fogalom, amely azonos elemek különböző formáit vagy szerkezetét jelenti. Az allotrópia azt mutatja, hogy ugyanaz az elem különböző fizikai és kémiai tulajdonságokkal rendelkező változata lehet, attól függően, hogy hogyan rendeződnek a molekulák vagy atomok az anyagban. Például, a szén allotróp formái közé tartozik a gyémánt, a grafit és a fullerén. Ezek mind kizárólag szénből állnak, de eltérő kristályráccsal rendelkeznek, ami különböző tulajdonságokhoz vezet. A gyémánt kemény és átlátszó, míg a grafit puha és fekete. A fullerén pedig újabb allotróp formája a szénnek, amely gömb alakú struktúrából áll. Az allotrópia fontos szerepet játszik az anyagtudományban és a kémia területén, mivel lehetővé teszi az elemek tulajdonságainak további vizsgálatát és kihasználását különböző alkalmazásokban.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "allotrópia" szó eredete a görög nyelvből származik. A "allos" jelentése "másik", míg a "tropos" jelentése "mód" vagy "forma". Az "allotrópia" szó tehát azt jelenti, hogy ugyanannak az elemnek különböző formái vagy módosulatai lehetnek.

Az "allotrópia" fogalmát először Jöns Jacob Berzelius, svéd kémikus használta a 19. század elején. Ő vette észre, hogy bizonyos elemek képesek különböző kristályos vagy molekuláris szerkezetekben jelen lenni, és ezáltal különböző tulajdonságokkal rendelkeznek. Például a szénnek több allotróp formája ismert, mint például a gyémánt, a grafit és a fullerén.

Az "allotrópia" fogalmának elterjedését nagyban segítette az 1869-ben Dmitrij Mendelejev által kidolgozott periódusos rendszer. A periódusos rendszer segített megérteni az elemek struktúráját és tulajdonságait, valamint rámutatott arra, hogy az elemek allotróp formáinak gyakran hasonlóképpen kell viselkedniük a periódusos táblázatban elfoglalt helyük alapján.

Az "allotrópia" szó tehát az elemek különböző formáinak és tulajdonságainak jellemzésére használt kifejezés, és a modern kémiai tudományban széles körben alkalmazzák.

Szófaja és helyesírása

magyar

Példamondatok

1. Az oxigén különböző allotróp formái közül a legismertebb az O2 és az O3.
2. A szénnek több allotróp formája ismert, például a grafit és a gyémánt.
3. Az allótropikus átalakulás során egy anyag ugyanazon elem másik allotróp formájává válik.
4. Az allotrópia olyan jelenség, amikor azonos elemek különböző szerkezeti és fizikai tulajdonságokkal rendelkeznek.
5. Az allótropia fontos szerepet játszik a kémiai reakciókban és az anyagok tulajdonságainak megértésében.

Rokonértelmű szavak

polymorfia, változékony szerkezet, többféleség, sokformaság, sokalakúság

Fonetikus átírás

[a-lot-ró-pi-a]

Betűrendben közeli szavak

allódium, allokáció, állókép, állomány, állomás, allotrópia, állóvíz, allűr, allúzió, alma mater, alma_mater,