JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

alexitímia

alexitímia szó jelentése

Az "alexitímia" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint értelmezhető: Az alexitímia egy pszichológiai fogalom, amely az érzelmi tapasztalás és kifejezés zavarát jelenti. Az alexitimikus emberek nehezen vagy egyáltalán nem tudják felismerni és kifejezni az érzelmeiket, illetve mások érzelmi kifejezéseit sem tudják megérteni vagy megfelelően reagálni rájuk. Az alexitímia gyakran társulhat más pszichológiai vagy neurológiai zavarokkal, például autizmussal, depresszióval, szorongással vagy poszttraumás stressz-zavarral. A szó eredete a görög "a-" (nem) és "lexis" (szó) szavakból ered, utalva arra, hogy az alexitimikus emberek nehezen találják meg a szavakat érzéseik kifejezésére.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "alexitímia" szó eredete és kialakulása az 1970-es években történt. Az alexitímia egy pszichológiai fogalom, amelyet először Peter Sifneos, egy kanadai pszichiáter alkotott meg. A szó összetett: "a" jelentése hiányát vagy ellenkezését, míg "lexis" görögül beszédet vagy szót jelent. Tehát az alexitímia olyan állapotot vagy zavart ír le, amikor valaki nehézséget tapasztal a saját érzéseinek az azonosításában és kifejezésében.

A fogalomra való hivatkozási igény azért merült fel, mert Sifneos észrevette, hogy némelyik betege nehezen tudja megfogalmazni az érzéseit, és a terápia során nem tudnak beszélni róluk. Az alexitímiás emberek gyakran képtelenek pontosan meghatározni vagy kifejezni az érzelmi állapotukat, ami nehezíti a problémák megértését és kezelését.

Az alexitímia fogalma tovább fejlődött és ma már szélesebb körűen használják a pszichológusok és pszichiáterek. Az alexitímia egy multidimenzionális jelenség, amely magában foglalja az érzelmek azonosításának és kifejezésének nehézségét, valamint a fantáziák és álmok szegénységét.

Az alexitímia szó tehát az emberi érzelmek hiányát vagy nehézségét jelöli, és a pszichológiai területeken használják a mentális egészség vizsgálatára és diagnózisára.

Szófaja és helyesírása

A 'alexitímia' szó szófaja főnév.

Példamondatok

1. Az alexitímia egy olyan állapot, amelyben az egyén nehezen vagy egyáltalán nem tudja kifejezni érzéseit.
2. Az alexitímiás emberek gyakran nehezen tudják megmondani, hogy milyen érzelmeket tapasztalnak.
3. Az alexitímia érintettjei általában nehézséget tapasztalnak az empátia megértésében és a mások érzelmeinek felismerésében.
4. Az alexitímia gyakran társulhat más mentális egészségügyi problémákkal, például a depresszióval vagy az autizmussal.
5. A kezelés során az alexitímia célja az érzelmi kifejezőképesség és az empátia fejlesztése lehet.
6. Az alexitímiás emberek gyakran úgy érzik, mintha együttérző kapcsolatot nem tudnának kialakítani másokkal.
7. Az alexitímia jellemzője lehet a szociális izoláció és a kommunikációs nehézségek.
8. Az alexitímia okai még nem teljesen ismertek, de feltételezik, hogy genetikai és környezeti tényezők is szerepet játszhatnak benne.
9. Az alexitímiások gyakran nagyon racionális gondolkodásmódot képviselnek, és kevésbé hagyják, hogy az érzelmeik befolyásolják döntéseiket.
10. Az alexitímia sokak életét megnehezítheti, de a megfelelő terápia segítségével lehetőség nyílik az érzelmi kapcsolatok fejlesztésére és az érzelmi kifejezőképesség javítására.

Rokonértelmű szavak

érzelmi fogyatékosság, érzelemhiány, érzelemelvonás

Fonetikus átírás

/ˌælɛksɪˈtɪmiə/

Betűrendben közeli szavak

álca, aldoszteron, áldott, áldozat, alef, alexitímia, alezredes, alfanumerikus, algebra, algoritmus, alhas,