JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

albigensek

albigensek szó jelentése

Az "albigensek" (vagy "albigensek") kifejezés a középkori Európában megjelenő vallási mozgalmat jelöli. Az albigensek egy keresztény eretnekség voltak, amely az 11. és 13. század között terjedt el Dél-Franciaországban, különösen az Albigéz régióban (innen is kapta nevét). Az albigensek hitelvei ellentétben álltak a katolikus egyház hivatalos tanításaival. Többek között elutasították a papok és püspökök tekintélyét, valamint a katolikus szentségeket és szertartásokat. A mozgalom tagjai úgy vélték, hogy a világ anyagi dolgai rosszak és gonoszak, így az anyagi világra való törekvés helyett lemondást, egyszerű életet és tisztaságot kellett követniük. Az albigenseket az egyház eretneknek nyilvánította és nemzetközi keresztes hadjáratokat indított ellenük a 13. század elején. Az eretnekeket gyilkolták, üldözték és száműzték. Az albigensek üldöztetése hosszú távon gyengítette a mozgalmat, de néhány csoport túlélte és más vallási irányzatokba olvadt.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 1)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "albigensek" kifejezés a középkori Európában elterjedt egyházi mozgalomra utal, amely a katolikus egyházhoz társított keresztény felekezeteket foglalta magába. Az albigensek nevet a középkori Albi városáról kapták, ahol a mozgalom jelentős támogatást és követői bázist birtokolt.

Az albigensek eredete és kialakulása a 11. és 12. században található, és összefüggésbe hozható az egyházi reformmozgalmakkal és eretnekséggel ebben az időszakban. Az albigensek vallása a dualizmusra épült, amely egy antik gnosztikus irányzatból származott, és az anyagi világ gonoszságát hirdette. Úgy vélték, hogy Isten és Sátán két ellenséges erőként hatnak egymásra, és az anyagi világ Sátán uralma alatt van.

A "albigensek" elnevezésnek nincs pontosan ismert etimológiája. A legelfogadottabb nézet szerint az "Albi" szóból származik, ami egy dél-franciaországi város neve volt, és ez lett a mozgalom nevének alapja. Egy másik teória szerint az "albigensek" szó az "Albiga" nevéből ered, aki az egyik vezetője lehetett a mozgalomnak.

Az albigensek mozgalma jelentős politikai és vallási konfliktusokhoz vezetett a középkori Franciaországban. Az egyház és a királyi hatalom megpróbálta felszámolni és elnyomni a mozgalmat, amely háborúkhoz és üldöztetésekhez vezetett. A mozgalom végül a 13. században gyengült meg, de hatása még sokáig érezhető volt.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az albigensek vallási csoportként éltek a középkori Európában.
2. A katolikus egyház erősen elítélte az albigensek hitét és gyakorlatát.
3. Az albigensek hite szerint a világ anyagi dolgai gonosz erőkből erednek.
4. Az albigensek követői gyakran elutasították a katolikus egyház szertartásait és szentségeit.
5. Az albigensek között sok volt az oktalan üldöztetés és erőszakos fellépés.
6. Az albigensek keresztény közösségként élték mindennapjaikat, de eltértek a katolikus egyház hivatalos tanaitól.
7. Az albigensek vallása a dualizmusra épült, ami azt jelenti, hogy a világban jelen van egy jó és egy rossz isteni erő is egymás mellett.
8. Az albigenseket több alkalommal próbálták megtéríteni vagy kiirtani, de sokan ragaszkodtak hozzájuk hitükhöz és életmódjukhoz.
9. Az albigensek vallásának terjedése miatt több keresztes hadjáratot is indítottak ellenük.
10. A katolikus egyház csak később engedett el bizonyos szigorú intézkedésekből az albigensekkel szemben.

Rokonértelmű szavak

katari eretnekek, katariánusok, katharok, katharisták

Fonetikus átírás

[ˈɑlbɪgɛnsɛk]

Betűrendben közeli szavak

ajve, akantuszlevel, akindzsi, akromegalia, akvakultura, albigensek, alfa reszecske, alkotas szinoníma, allhatatlansag, allohullamok, allokalas,