JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

affektalas

affektalas szó jelentése

Az "affektálás" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint definiálható: Az "affektálás" olyan cselekedet, amelyben valaki érzelmileg túlzottan túljátszik vagy túlmutat a valóságos érzelmi állapotán. Ez a viselkedési forma általában színlelt és mesterkélt hatást kíván elérni mások felé, legyen szó szándékosan provokatív vagy társas kapcsolataiban kialakítani kívánt félrevezető benyomásról. Az affektálás gyakran összefügg azzal, hogy valaki próbálja mások figyelmét ráirányítani, dominanciát vagy elismerést elérni, vagy egyszerűen csak manipulálni környezetét. Példák az affektálásra lehetnek: 1. Színlelt lelkesedés: Valaki erőltetetten és túlzottan élénken reagál valamire anélkül, hogy ténylegesen ilyen mértékben érdekelten lenne. 2. Hamis szomorúság: Valaki szándékosan ábrázolja magát szomorúnak vagy bánatosnak, noha nincs igazán ok erre az érzelmi állapotra. 3. Eltúlzott düh: Valaki felszínre hozza a haragját vagy dühét, amely túlzottan heves vagy hosszan tartó, hogy figyelmet vagy reakciókat váltson ki másokból. 4. Álszerénység: Valaki színleli a szerénykedést vagy alázatot annak érdekében, hogy másoknak jó benyomást keltsen vagy elismerést kapjon. Az affektálás általában negatív értelemben értendő, mivel hamis és manipulatív módon befolyásolja a környezetét, és torzítja az őszinteséget és valódiságot.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 1 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "affektálás" szó a magyar nyelvben használt kifejezés, amely az "affektál" cselekvést jelenti. Az "affektálás" szó kialakulása és eredete közvetlenül összefügg a "affektál" igével.

Az "affektál" ige eredete a latin "affectare" szóra vezethető vissza, amelynek jelentése "igényelni", "kívánni", vagy "hajszolni". Ez a latin ige az idők folyamán átalakult és bekerült a középkori latinból a régi magyar nyelvbe. Ebben az időszakban jelentette azt, hogy valaki valamit nagyon szeretne vagy vágyik rá.

Az "affektálás" szó tehát arra utal, hogy valaki túlzottan vagy kényszeresen igényel vagy kíván valamit. A magyar nyelvben használták már a 18. században is ezt a kifejezést, és azóta is megtartotta jelentését.

Összefoglalva tehát az "affektálás" szó eredete és kialakulása a latinból eredeztethető, és az idők folyamán változatlanul maradt meg a mai magyar nyelvben.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Nem szeretem azokat az embereket, akik csak azért affektálnak, hogy mások figyelmét felkeltse.
2. Az affektálás a társaságban gyakran inkább idegesítő, mintsem vonzó hatást kelt.
3. Az előadó hangosan és affektáltan beszélt, ami sokakat zavart.
4. Sajnos sok színész hajlamos affektálni a színpadon, ami néha elvonja a figyelmet a történetről.
5. Az affektált viselkedés nem teszi hitelessé az embert, inkább csak mesterkélten hat.
6. Nem értem, miért kellene mindig affektálva viselkednünk, ahelyett hogy őszintén lennénk önmagunk.
7. Azzal való affektálás, hogy gazdag vagyok, semmilyen érdemi előnyt nem jelent a valós életben.
8. Az affektált mozdulatokkal és gesztusokkal próbálta magára vonni a figyelmet az illető.
9. Sok fiatal lányban felmerül az igény az affektált beszédstílusra, hogy menőnek tűnjön.
10. A visszafogott és őszinte stílus sokkal vonzóbb lehet, mint az affektálás és túlzott díszítés.

Rokonértelmű szavak

képmutatás, színlelés, komédiázás, hamiskáskodás

Fonetikus átírás

[ˈɒffɛktaːlaːʃ]

Betűrendben közeli szavak

abszinens, abuzalas, ad absurdum, adrenokrom, aedicula, affektalas, affirmation, afterparty, agencia, agender, agglomeralt,