Janus-arcú
Janus-arcú szó jelentése
A 'Janus-arcú' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A 'Janus-arcú' kifejezés a római mitológiában szereplő Janus istenre utal, aki két arcával egyszerre néz a múltba és a jövőbe. A szó jelentése azáltal vált átvitt értelemben használatossá, hogy valamire vagy valakire jellemző az, hogy ellentétes irányokba vagy tulajdonságokba hajlik, és képes mindkét oldalt egyidejűleg képviselni. Egy 'Janus-arcú' személy vagy dolog képes egyszerre jó és rossz tulajdonságokat mutatni, vagy ellentétes irányokban cselekedni. Ez az elnevezés gyakran használatos olyan emberek vagy helyzetek leírására, akiknek viselkedése vagy szándékai nem következetesek, vagy akik képesek két teljesen ellentétes dolgot egyszerre képviselni. A 'Janus-arcú' kifejezés tehát arra utal, hogy valaki vagy valami kettős természettel rendelkezik, és képes egyszerre többféle álláspontot vagy viselkedést felvenni.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "Janus-arcú" kifejezés a római mitológiában szereplő Janus istenre utal, aki az átmenetek és kezdetek istene volt. Ő volt az ajtók, kapuk és bejáratok őrzője, valamint a múlt és jövő közötti átmenetek jelképe is.
Az "arcú" jelző pedig arra utal, hogy Janusnak két arca volt, amelyek az ellentétekkel és a két iránnyal való kapcsolatát szimbolizálták. Az egyik arcával előre nézett, míg a másikkal hátrafelé. Ezért is volt neki fontos szerepe a kezdetek és végletek közötti átmenetekben.
A "Janus-arcú" kifejezést először a latin nyelven használták, de később más nyelveken is elterjedt. Eredetileg a mitológiai istenre való utalást jelentette, de idővel átvitt értelemben is alkalmazták arra, hogy valaki vagy valami több oldalról közelíthető meg vagy értelmezhető.
Etimológiailag a "Janus" szó eredete bizonytalan. A legelfogadottabb elmélet szerint az etruszk nyelvből származik, amelynek hatása nagy volt a korai Rómára. Az etruszk nyelvben ugyanis található egy hasonló hangzású szó, amelyet a kétarcú istenre is utalhatott.
Összességében a "Janus-arcú" kifejezés tehát a római mitológiában szereplő Janus istenre utal, aki két arccal rendelkezett, és az átmenetek és kezdetek istene volt. A kifejezés idővel átvitt értelemben is használatos lett, hogy valaki vagy valami sokoldalú vagy több oldalról megközelíthető.
Betűrendben közeli szavak
igen-igen, immel-ammal, irgum-burgum, itt-ott, ityeg-fityeg, Janus-arcú, jobbra-balra, jovo-meno, kako-, kata-, kisebb-nagyobb,