JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

egtaj

egtaj szó jelentése

Az "égtáj" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint értelmezhető: Az "égtáj" a tájegységek osztályozására és megnevezésére használt fogalom. Az égtájak az égbolt irányaihoz kapcsolódnak, és a földrajzi helyzetünkhöz viszonyítva határozzák meg az északi, déli, keleti és nyugati irányokat. Az égtájak nagyban meghatározzák a táj jellemzőit, például az élővilág eloszlását, az időjárást vagy akár az emberek kultúráját is. A magyar nyelvben az égtájakat általában négy fő irányban nevezzük: - Északi: Észak felé eső irány. - Dél: Dél felé eső irány. - Kelet: Kelet felé eső irány. - Nyugat: Nyugat felé eső irány. Ezen kívül több változata is lehet a tájegységek osztályozásának, amelyek részletezik vagy pontosítják az alapvető égtájakat. Például a közép-európai térképeken gyakran találkozhatunk további irányokkal, mint például délnyugat, délkelet, északnyugat vagy északkelet. Az égtájak meghatározása fontos az orientációban, a navigációban, a térképek olvasásában és az utazás során. Használjuk mindennapi életünkben is, amikor megadunk egy címet vagy útbaigazítást adunk valakinek.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "égtáj" szó eredete és kialakulása a magyar nyelvben nem egyértelműen tisztázott. A szó valószínűleg a török eredetű "égtáj" vagy "éghajlat" kifejezésből származik, amely a XVI. században került be a magyar nyelvbe.

Egyes nyelvészeti kutatások szerint az "égtáj" szó eredete a török "aytac" vagy "ay-taj" kifejezésre vezethető vissza, aminek jelentése "hold-tenger". Ezután a kifejezés átalakult az oszmán török nyelven keresztül, és végül bekerült a magyarba is.

Más elméletek szerint az "égtáj" szó eredete az arab "iqtisad" kifejezésre vezethető vissza, ami annyit jelent, hogy "közepes". Ebben az értelemben az "égtáj" arra utalhat, hogy valami közepén vagyunk, például egy adott irányban vagy helyen.

Az etimológia mellett fontos megemlíteni, hogy az "égtáj" szó használata már a régi magyar irodalomban is megtalálható. A 14. századi Képes Krónika például említi az "éghajlat" szót, ami hasonló jelentéssel bír.

Összességében elmondható, hogy az "égtáj" szó eredete és kialakulása még mindig vitatott téma a nyelvtudósok és etimológusok körében. A legelfogadottabb elméletek szerint török vagy arab eredetű lehet, de pontos eredetét nehéz meghatározni.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az északi égtájon látható a Nagy Göncöl csillagkép.
2. A gyerekek szeretnek déli égtáj felé nézni, mert onnan jön a nap.
3. Mindig örülök, amikor a nyugati égtájon lenyugszik a nap.
4. Az égtájak meghatározása segít eligazodni az erdőben vagy a tájban.
5. A legjobb kilátás az erkélyről a keleti égtáj felé nyílik.
6. A hold néha az égbolt egy másik égtáján jelenik meg.
7. A tájoló segít megtalálni az adott helyzetben az északi égtájat.
8. Az esti csillagok mindig más és más helyen jelennek meg az égtájon.
9. Az óceán partján állva gyönyörű látvány tárul elénk a nyugati égtájon.
10. Az űrhajósoknak rendkívüli kilátásuk van az űrben, mivel láthatják az összes égtájat.

Rokonértelmű szavak

irány, táj, oldal, világtáj, égőrség

Fonetikus átírás

[ˈeːɡtaːj]

Betűrendben közeli szavak

aramerosseg, sal, vesehomok, himvesszo, bajolo, egtaj, keltezes, eleskamra, kasztanyetta, tompaszog, cezar,