deus ex machina
deus ex machina szó jelentése
A 'deus ex machina' kifejezés a latin nyelvből származik, és jelentése "az isten a gépből" vagy "az isten a gépezetből". A fogalom eredetileg a görög drámákban volt elterjedt, ahol egy váratlan isteni beavatkozással oldották meg a történetek problémáit. A deus ex machina egy olyan eszköz, amelyet a drámaírók használnak ahhoz, hogy hirtelen és váratlanul feloldják a történet vagy cselekmény feszültségét. A szereplők általában kilátástalan helyzetben vannak vagy nem találnak megoldást a problémájukra, amikor hirtelen egy isteni erő vagy felsőbb hatalom lép be és megmenti őket. Ez az eszköz gyakran kritikát kap, mert túlságosan egyszerű megoldást jelent, és csökkenti a történet realisztikus volta. A magyar nyelvben a deus ex machina kifejezést általában nem használjuk szó szerint. Helyette inkább hasonló jelentést közvetítő kifejezéseket használunk, például "váratlan segítség", "megoldás az égből pottyant", vagy "hirtelen felbukkanó megmentő".
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A 'deus ex machina' (magyarul isten a gépből) kifejezés a görög drámákban gyökerezik, amelyeket az ókori Görögországban előadásra szántak. A drámákban gyakran voltak olyan konfliktusok vagy helyzetek, amelyeket nem lehetett megoldani vagy elérni a történet addigi fejleményeinek logikájából vagy karakterek cselekedeteiből fakadóan.
Ezekben az esetekben a görög drámaírók úgy oldották meg a problémákat, hogy egy mechanikai szerkezet segítségével leeresztettek egy isteni szereplőt a színpadra, aki képes volt megoldani a konfliktust vagy befejezni a történetet. Ez az isteni beavatkozás azért volt különleges, mert az istenségek általában nem közvetlenül avatkoztak be az emberek ügyeibe.
A 'deus ex machina' kifejezés tehát arra utal, amikor egy váratlan és gyakran irracionális vagy művi megoldást alkalmaznak egy történetben ahelyett, hogy a karakterek cselekedetei vagy fejlődése alapján oldanák meg a problémát. Ez az eszköz sokszor kritizálva lett, mivel elveheti a történet hitelességét vagy érzését.
Az 'ex machina' kifejezés szó szerinti jelentése "a gépből", utalva a mechanikai szerkezetre, amelyen keresztül az isteni szereplő leereszkedett a színpadra. A 'deus' pedig latinul istent jelent, ami a görög "theos" szóból ered.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A film végén hirtelen feltűnt egy deus ex machina jellegű karakter, aki minden problémát megoldott.
2. Az író egy váratlan deus ex machina fordulattal oldotta fel a történet feszültségét.
3. A regény vége nem volt kielégítő, mert a szerző túl sokszor használt deus ex machina eszközt.
4. A színdarabban a főhős váratlanul kap segítséget egy deus ex machina jellegű karaktertől.
5. A sorozat utolsó évadában túlzottan sok deus ex machina megoldást alkalmaztak, ami csalódást okozott a nézőknek.
6. Az alkotók egy meglepő deus ex machina fordulattal búcsúztatták el a főszereplőt a sorozatból.
7. Bár az epizód elején úgy tűnt, hogy nincs kiút, végül egy deus ex machina beavatkozásnak köszönhetően minden jól alakult.
8. A regényben a főszereplő csak akkor tudta megmenteni magát, amikor egy deus ex machina erejére támaszkodhatott.
9. A film csúcspontjában egy deus ex machina pillanatban került veszélybe a főhős élete.
10. A könyv legnagyobb hibája az volt, hogy túlzottan sok deus ex machina fordulatot tartalmazott a cselekmény.
Rokonértelmű szavak
intervenció, isteni beavatkozás, csoda, hirtelen megoldás, váratlan fordulat
Fonetikus átírás
[dɛʊs ɛks ˈmakina]
Betűrendben közeli szavak
determinisztikus, determinizmus, detoxikáló, detronizálás, dettó, deus ex machina, deus_ex_machina, dévaj, devalváció, devalvál, deviancia,