JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

bohozat

bohozat szó jelentése

A 'bohózat' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A 'bohózat' egy olyan műfaj megnevezése, amelynek célja a szórakoztatás és nevettetés. A bohózatok általában vígjátéki elemeket tartalmaznak, és gyakran parodizálják vagy túlzottan ábrázolják az emberi viselkedést és helyzeteket. Ezek a művek lehetnek színpadi előadások, filmek, televíziós sorozatok vagy akár cirkuszi előadások is. A bohózatok főszereplői általában bohócok, akik viccesen viselkednek és komikus helyzetekbe kerülnek. Gyakran használnak pantomimet vagy más testbeszédes technikákat, hogy kifejezzék az érzelmeket és elérjék a nézők szórakoztatását. A bohózatok humoros párbeszédekkel és poénokkal is megnevettetik a közönséget. A bohózat műfaja hosszú múltra tekint vissza, és már az ókori görögök is játszottak hasonló jellegű darabokat. A modern bohózatokat a 19. században kezdte el terjedni Európában, és azóta is népszerűek szerte a világon. Összességében a 'bohózat' szó a magyar nyelvben egy olyan műfajt jelöl, amely humoros és szórakoztató előadásokat vagy műveket tartalmaz, és a bohócok és komikus helyzetek központi szerepet kapnak benne.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "bohózat" szó eredete a francia nyelvre vezethető vissza. A francia "bohém" kifejezés jelentése közönséges, kicsinyes vagy furcsa. Ez a szó később a "bohémek" nevű csoportra utalt, akik az 1800-as évek elején Párizsban éltek és művészetükkel, életmódjukkal eltértek a társadalmi normáktól.

A bohém életstílus és művészeti stílus népszerűvé vált az idősebb generációk körében is, akik szívesen látogattak meg bohém stílusú underground helyeket, ahol a művészek előadásokat tartottak. Ezen előadások gyakran magukba foglalták az eredeti és extravagáns jelmezeket, vicces párbeszédeket és komikus jeleneteket.

Ez a műfaj és életstílus továbbterjedt más országokba is, és az 1800-as évek közepén már Európa-szerte népszerű lett. A német nyelvben ez a szórakoztató műfaj "Bohemerie" vagy "Bohemenspiel" néven vált ismertté.

A "bohózat" szó tehát eredetileg a bohém művészeti stílusra és az ehhez kapcsolódó szórakoztató előadásokra utalt. A szó ma már általában a bohém vagy vicces jellegű előadásra vagy műsorra utal, amelyben komikus karakterek és helyzetek találhatók.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A bohózatban a bohócok szórakoztatták a közönséget tréfás és mulatságos jelenetekkel.
2. A gyerekek nagyon élvezték a cirkusz bohózatát, ahol vicces figurák és poénok várták őket.
3. A színész csapat egy nagyszerű bohózattal készült az évadnyitó előadásra.
4. A bohózatban a karakterek mindig komikus helyzetekbe kerültek, ami garantálta a nevetést.
5. Az esti szórakozásnak a bohózat volt a főattrakciója, melyben az előadóművészek szórakoztató poénokkal lepték meg a nézőket.
6. A bohózatban a szereplők ötletes jelmezekben tűntek fel, és rendkívül mókás párbeszédekkel szórakoztatták a közönséget.
7. Az iskolai színházban egy rövid bohózatot adtunk elő, amelyben különféle vicces helyzeteket játszottunk el.
8. A régi idők cirkuszai híresek voltak a vidám és látványos bohózataikról.
9. A televíziós műsorban egy klasszikus bohózatot láthattunk, amelyben a főszereplő állandóan poénokat dobott a nézőknek.
10. Az esti színházban egy modern bohózatot mutattak be, amelyben az abszurd helyzetek és a humor voltak a főszerepben.

Rokonértelmű szavak

vidámság, mulatság, tréfa, nevetség, pajkosság, kacagás, tréfálkozás, komédia

Fonetikus átírás

bohózat: [ˈbohoːzɒt]

Betűrendben közeli szavak

onzes, ertelmes, ampolna, hivatalos, atomfelho, bohozat, felelossegteljes, csakugy, elelvez, miniszterelnok, punkosdhetfo,